Rok vydání: 2017 (5. doplně vydání)
Žánr: Literatura faktu
Nakladatelství: Ergo Brauner, s. r. o.
Počet stran: 230
JIŘÍ SVETOZAR KUPKA
Jiří S. Kupka, scénárista a prozaik, se narodil se v Praze v září 1921. Po maturitě v roce 1940 vystřídal několik zaměstnání. Byl úředníkem a po válce redaktorem, dramaturgem filmového studia Barrandov a vedoucím zahraničního oddělení Svazu československých spisovatelů, až do jeho zákazu v roce 1970. Do té doby vydal 11 románů. V roce 1971 utrpěl těžký úraz páteře a od té doby je částečně invalidní. Úraz paradoxně nastartoval jeho nové tvůrčí období. Ve hrách zachycuje dramatické okamžiky našich dějin spojené s postavami jako je J. A. Komenský, J. E. Purkyně, F. Palacký, prezident R. Hácha a generál A. Eliáš.
Psal scénáře pro Česko televizi - Rukojmí z Bella Vista (1980)
Romány - Hra naostro (1982); Čech jako poleno (1997); Brána věčnosti (2002); Hry velkých chlapců (2003); Královská jízda (2006); Záhadný mistr Theodorik (2007); Krvavé jahody (2008); Zamilovaný císař (2008); Urozený podivný Špork (2009); Dlouhé noci Karla Sabiny (2011); Válečná nevěsta (2014)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
PŘÍBĚH ŽENY, KTERÁ PŘEŽILA GULAG!
Autentický příběh Česky zavlečené do sovětských gulagů. Skutečný, sotva uvěřitelný osud Věry Sosnarové, která byla po druhé světové válce odvlečena z Československa a přežila 19 krutých let v sovětských vězeních a gulazích. Nakonec se jí podařilo znovu se vrátit zpět do vlasti, kde se začlenila do normálního života.
Kniha vypráví příběh malé Věry a její mladší sestry Nadi.
Matka obou dívek během Říjnové revoluce emigrovala do Československa. Zde se provdala a porodila své dvě dcery Věru a Naďu. Věře bylo teprve čtrnáct let, když jí spolu s matkou a devítiletou sestrou odvlekli z Brna na Sibiř do gulagu. Důvodem byla matky emigrace. Dívky spolu s matkou nevěděly, co děje a kam je vedou.
Během cesty vlakem byla Věra mnohokrát znásilněna, ponížena a bita. Nic se nezměnilo ani poté, co se dostaly do ruského nápravného tábora, jak ho v té době nazývali. Všechny ty odporné věci, které se jí děly, se ještě znásobily. Věra musela neuvěřitelně trpět. Samotná jejich matka se v táboře zbláznila.
V roce 1953, když umírá J. V. Stalin, dostávají všichni vězni zprávu, že budou postupně propouštěni domů. Od té doby tam nepanovaly tak hrozné podmínky. Nakonec i Věra s Naďou dostanou zprávu, že jedou domů. Ale s cestou bylo něco v nepořádku...
Dlouhá léta byly nuceny mlčet o tom, co se za těch 20 let strávených v gulagu stalo. Nesměly o tom mluvit, jinak by jim hrozilo, že budou deportovány zpět do Ruska a domů se už nikdy nebudou moci vrátit.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
RECENZE:
Příběh knihy je opravdu neuvěřitelný. Kniha se mi velice líbila - ne ten příběh, který byl opravdu hrozný, ale líbilo se mi, že dívky byly tak silné a zvládly tolik špatných věcí, které se jim staly. Mnohokrát během čtení jsem chtěla knihu odložit, protože to, co se tam dělo, bylo opravdu odporné, nemyslitelné a neomluvitelné. Vůbec jsem nechápala, jak tohle někdo mohl lidem dělat.
Knihu doporučuji přečíst každému, aby si uvědomil, jaké to v té době bylo a jaké má štěstí, že žije právě v této době.
HODNOCENÍ: 🌟🌟🌟🌟🌟 - 97%
Komentáře
Okomentovat